Bizi takip edin:


"Ara tatil çocukların sosyal gelişimi için kullanılmalı"

Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Bölümü Uzmanı Birgül Bayoğlu: Çocukları ekrandan uzak tutmak artık gerçekçi bir hedef değil. Ekran başında geçen zamanı kontrol etmek ebeveynler için en önemli konu olmalı. Çocuklara yüklenen ders ve ödev yükünün azaltılarak ebeveynin çocukla sosyal ve duygusal temelli bir iletişim kurması adına ara tatil büyük bir fırsattır" dedi.

Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Bölümü Uzmanı Birgül Bayoğlu, "Sadece ödevlere ve okula odaklanmak çocuğun gelişimini tek yönlü destekleme riski taşıyor. Böyle bir iletişim, gelecekte aile içi çatışmalara neden olabilir. Bu sebeple çocuklara yüklenen ders ve ödev yükünün azaltılarak ebeveynin çocukla sosyal ve duygusal temelli bir iletişim kurması adına ara tatil büyük bir fırsattır" dedi.

Bayoğlu, "Tüm gün ekran başında oyun oynamak isteyen çocuk için birlikte yapılabilecek aktiviteleri önermek ya da ev içi sorumluluklarını hatırlatmak gerekebilir. Bu noktada ebeveynlerin, anlayışlı ve sevecen biçimde çocuğun isteklerini de dikkate alarak dengeli bir sorumluluk vermeleri önem taşıyor." ifadelerini kullanırken; çocukların aileleri ile daha çok vakit geçirmesinin önemini de vurguladı.

Birgül Bayoğlu, bir mola olarak görülmesi gereken ara tatilde çocuğun isteklerinin ve gereksinimlerinin doğru tanımlanması gerektiğini belirterek, "Bu öncelikleri çocukla olumlu bir iletişim içinde konuşmak, tatil planına çocuğun dahil olmasını sağlamak ve gerekçeleri basit şekilde çocuğa açıklamak verimli bir ara tatil yaşanmasına yardımcı olacaktır." açıklamasında bulundu.

HABERLER


Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN