Bizi takip edin:


Kuduz, her yıl on binlerce can alıyor!

Dünyada her yıl %40’ı 15 yaş altındaki çocukların olduğu 59.000 kişinin kuduz nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

MSD Hayvan Sağlığı, kuduzu yok etmede, aşılamanın kritik değerine dair farkındalığı yaymak için Mission Rabies ve Rabies Free Africa kuruluşlarıyla birlikte sürdürdüğü uzun soluklu ortaklığına devam etmekten gurur duyuyor. MSD Hayvan Sağlığı Afya programı ile, kuduz kontrolü için çalışan kuruluşlara destek veriyor.

MSD Hayvan Sağlığı Evcil Hayvan İş Birimi Müdürü Filiz Nasiri Işık, konuyla ilgili, “Kuduz, tıpkı çiçek hastalığı gibi, artık ölüme sebebiyet vermeyen, yenilmiş bir hastalık olarak algılanıyor. Oysa, dünyada hala her yıl yaklaşık 59.000 kişi hayatını kuduz nedeniyle kaybediyor. Kuduzu 2030 yılına kadar tamamen ortadan kaldırma hedefi doğrultusunda farkındalık çalışmalarımızın yanı sıra kuduz aşılarımızı da bağışlıyoruz. Bu yıl, bağışladığımız aşı sayısı 3 milyona ulaştı. Bu bağış sayısına ulaşmış olmaktan dolayı gururluyuz,” diye konuştu.


AMAÇ TAMAMEN KALDIRMAK
Her yıl kuduzdan ölen yaklaşık 59 bin kişinin % 99’u köpek ısırığı yüzünden hastalığa yakalanıyor. 2030 yılına kadar, kuduzu tamamen ortadan kaldırma amacı güden Rabies Free Africa, Kenya ve Tanzanya gibi ülkelerin aşıya erişimlerini artırmak için çalışıyor. Bu çalışmaların bir sonucu olarak, 1990’ların başında kuduz salgını nedeniyle tamamen yok olan vahşi köpek nüfusu, Serengeti Ulusal Parkı’nda ilk kez tekrar ortaya çıktı.


EN ÖLÜMCÜL HASTALIKLARDAN
Küçük Hayvan Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Veteriner Hekim Erkut Gören, “Ülkemizde yapılan aşılama çalışmaları neticesinde son yıllarda vaka sayısındaki düşüş sevindirici olmakla birlikte aşılama çalışmalarının kapsamının genişletilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi ile de kuduzun ortadan kaldırılabileceği de bir gerçektir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilen kuduz, bütün ülkelerin ortak çabasıyla ortadan kaldırılabileceği unutulmamalıdır,” açıklamasında bulundu.

 

HABERLER


Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN