Bizi takip edin:


İştahsız çocukla baş etmenin yolları nelerdir?

Çocukluk döneminde sıkça rastlanan iştahsızlık pek çok ailenin ortak sorunu. Doğru yöntemleri uygulayarak bu problemden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyenÇocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Makbule Eren çocuklarda iştahsızlıkla baş etmenin yollarını anlattı.

Çocukluk döneminde sıkça rastlanan iştahsızlık, beslenme reddi pek çok ailenin ortak sorunu. Çocuğunuzdaki iştahsızlığın nedenlerini tespit edip doğru yöntemleri uygulayarak bu problemden kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen  Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Makbule Eren çocuklarda iştahsızlıkla baş etmenin yollarını anlattı.
 

Çocuklar neden özellikle kahvaltıyı reddeder?
Gece beslenen, yatmadan kısa süre önce beslenip gece boyu reflü yaşayan çocuklar, geniz eti, alerji, burun tıkanıklığı olan ve bunlara bağlı olarak gece sık uyanan, sabah yorgun kalkan çocuklar sabah kahvaltısını iştahla yemeyebilirler. Bu nedenlerin araştırılması gerekir. Ya da uyku düzeni bozulup her zamankinden erken kalkmak zorunda kalmış ise kahvaltı istemeyebilir. Okula başlama dönemlerinde bu gibi sorunlar olabilir.


ÖNERİLERE KULAK VERİN
Çocuğunuzun iştah durumuna anlayış gösterin, beslenmeyi eğlenceli ve zevkli kılın, tatlı ve şekerler ile ödül vermeyin, temeğe odaklanın (Beslenme sırasında TV ve oyundan kaçının).

Öğünlere düzenli olarak uyun. Ancak öğünlerin saatleri esnek olabilir. İlla herkes kahvaltıyı 08.00’de yapmaz. Saat 10.00’da yapar ama kahvaltı ile başlar. Yeni lezzetlere alışmak için zaman gerektiğini unutmadan sabırlı olmak gerekir. Alışverişte çocuğunuzun besin seçmesine izin verin, yönlendirin.

Ne ile ne kadar beslendiğinin yanında nasıl beslendiğinin de önemli olduğunu ve beslenmenin bir davranış şekli olduğunu bunun temellerinin de daha bebeklik döneminde tamamlayıcı gıdaya başlarken atıldığını unutmamak gerekir.

 

HABERLER


Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN