Bizi takip edin:


Marmelat hem eğlendiriyor hem de öğretiyor...

Anaokulu öğretmeni ve çocuk gelişim uzmanı olan Çiğdem Dağtekin, kukla oyunuyla öğrenmenin çocukların gelişiminde önemli rol oynadığına değindi.

Antalya’da yaşayan Anaokulu öğretmeni ve aynı zamanda bir vantrolog olan Çiğdem Dağtekin, çocukların gelişimine yardımcı olmak için eğitim kurumlarında eğitim veren bir çocuk gelişimi uzmanı.

Vantrolog Çiğdem Dağtekin, çocukları için yaptığı kuklaları mesleği haline getirdi ve bugüne kadar sayısız çocuğun hayatına dokundu. Dağtekin, ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasında finale kalarak adını tüm Türkiye’ye duyurmayı da başardı ve  yarışmadan sonra çok kişi tarafından takip edilerek âdeta bir sosyal medya fenomeni haline geldi.

 

Evli ve iki oğlu bulunan Dağtekin, yurtdışından getirdiği kukla kalıbına şekil veren ve adını çok sevdiği kayısı marmelatından esinlenerek oluşturmuş.  Kuklanın ismini “Marmelat” koyan Dağtekin, bir süre sonra dudaklarını hareket ettirmeden ve 4 farklı ses çıkararak konuşabildiğini fark ettikten sonra 2016 yılında ‘Kuklamanya’ adını verdiği kendi tiyatrosunu kurdu. Dağtekin ayrıca eğitim kurumlar  ‘Marmelat’ aracılığıyla çocuklara eğitici ve öğretici bilgiler veriyor.

Yaklaşık 3 senedir vantrolog olarak hizmet veren Çiğdem Dağtekin; “ Türkiye’de kuklacılık çok az. Bu konuda eksiklik var, çocuklarında buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Sadece tiyatro gösterisi değil de onların normal hayatlarının bir parçası olmasını istediğim için Marmelat’ı var ettim” diyor.

 

Sürekli üretim ihtiyacı duyduğunu belirten Fenomen Vantrolog, ilk çocuğu doğduğunda tahtadan ve bezden kuklalar yapmaya başladığını belirtirken, zamanla dudaklarını oynatmadan konuşabildiğini keşfedip, şimdiki gelişimini ise uzun uğraşlar sonucu kazandığını dile getirdi.

Kukla sayesinde çocukları eğitiyor

“Kuklamanya” tiyatrosu kapsamında gittiği bir eğitim kurumunda süt içmek istemeyen bir çocuğa Marmelat sayesinde sütü içirebildiğinin farkına varan Dağtekin Marmelat’ı bu tür eğitimlerde kullandığını belirtti.Dağtekin ayrıca Marmelat dışında 8 ayrı karakteri daha bulunduğunu ve Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tüm yasal hakları da aldığını söyledi.

 

VANTROLOG NEDİR?

Vantrolog, gösteri amaçlı sesi kullanan kişinin sesin başka bir kaynaktan geldiğine inandırmasıdır. Bu noktada Vantrolog, diyaframı kullanarak ve dudaklarını hareket ettirmeden bu sesi çıkartır. İzleyici ise sesin farklı bir kaynaktan geldiğine inanır. Uzun bir çalışma gerektiren bu yetenek, dünyada sayılı insanda bulunur. Vantrolog, ses çıkarma tekniklerini kullanarak ses tellerinin kasılmasını sağlar ve sesini boğuklaştırabilir. Vantrologlar ilk kez Antik Yunan ve Antik Mısır dönemlerinde gösteri yapmıştır. 

 

HABERLER


Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN