Bizi takip edin:


Uzmanlardan "evde öğretmen değil, ebeveyn olun" uyarısı...

Koronavirüs sebebi ile uzaktan eğitim döneminin uzaması sonrasında uzmanlar aileleri uyardı! Çocuklarda rol karmaşasını önlemek amacı ile evde ailenin öğretmen gibi davranmaması tavsiye edildi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Uzaktan eğitim süreci devam edecek. Her türlü senaryoya hazırız" dedi. Aileleri uyaran uzmanlar ise "Bu durum rol karmaşası yaratır" diyerek evde ailenin öğretmen gibi davranmamasını tavsiye etti. Bahçeşehir Koleji eğitim uzmanları da bu dönemin sağlıklı yönetebilmesi için velilere şu tavsiyelerde bulunuyor:

-Öncelikle, öğrenmenin her ortamda devam eden bir faaliyet olduğunun farkında olun. Öğrenme, çocuk için her an devam eder ve çocuklar için tüm dünya bir öğrenme alanıdır.

-Bu dönemde çocuğunuzun öğretmenliğini yapmanıza değil süreci yönetmenize ihtiyacı var. Ailesi olarak gerektiği zaman destek olabileceğinizi bilmeye ve güvene ihtiyacı var.

-Özel bir durumu yoksa çocuğunuzun yanına oturarak ders çalışmayın; destek olmak yerine müdahaleleriniz ile onun kendi öğrenme sürecine zarar verirsiniz.

-Öğrenme sevgisini destekleyin ve merak ettiği konularda araştırma yapmasını teşvik edin. Öğrendiklerini sizle paylaşsın. Sorduğu soruları bazen cevaplayın bazen de onun cevaplarını bulması için yol gösterici olun.

-Her güne dair planınız ve rutinleriniz olsun. Bu, eğitimcilerin her zaman vurguladığı bir konudur ancak bu dönemde bunu özellikle yapmamız gerekiyor.

-Bu planı birlikte yapın. Eğer çalışan ebeveynler iseniz planı akşam oluşturabilir ve gün içerisinde yeterince iyi uygulandıysa akşam çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için bir etkinlik planlayabilirsiniz.

-Evde öğrenmenin okulda öğrenmeden farklı bir yapıda olduğunu kabul edin. Bire bir okul saati kadar günlük ders saati içeren planlar oluşturmaktan kaçının.

HABERLER


Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN