Bizi takip edin:


Yeni bir yıla girmenin heyecanı biz yetişkinleri ve bizi modelleyen çocuklarımızı tatlı bir tebessümle sarar. Mutluluk, heyecan ve umut duygularınımızın en yoğun olduğu  bu duygularla birlikte birbirimize hediyeler alıp özel hissettirir yılbaşı  gecesini birlikte planlanırız. Bir yandan da, tüm yıl boyunca yaşananlar değerlendirir yenilenmeye fırsat doğar. Yılbaşı çocuklar için ise; her yerin renkli ve cıvıl cıvıl olması ile birlikte, hediyeler, sürprizler, oyunlar ve dileklerini gerçekleştirmesi demektir. Çocuklar anne babalarının yaptıklarını model alarak öğrendiklerinden, yeni yıl onlar içinde eğlenceli ve heyecan vericidir. Ailelerin yılbaşına yönelik tutumları ve kutlama ritüelleri bu noktada önemlidir. Ailenin çocuğa yılbaşına yönelik kendi ailevi yapısına uygun açıklamaları olmalıdır. Yılbaşı gecesi birlikte yapılan aktiviteler bir yandan aile bağlarını güçlendirirken, bir yandan da çocukların özel ve mutlu anılar biriktirmesini sağlamaktadır.

Çocuklar için yılbaşı günü ve öncesindeki hazırlıklar eğlenceli olması ile birlikte aynı zamanda merak uyandıran bir süreçtir. Bu nedenle, çocukların yılbaşına yönelik ebeveynlerine soruları olmaktadır. Sizin de bizler gibi  sıklıkla karşılaştığınız, yeni yıla yönelik çocukların sordukları bazı sorulara şu şekildedir:


Yılbaşı ne demektir? Neden kutlanır? Neden çam ağacı alınır ve süslenir?

Neden hediyeler yılbaşı gecesi açılır?  Ev neden süslenir?

Çocuklar bu tarz soruları yeni yıl yaklaşırken sıklıkla sorarlar. Bu soruları cevaplandırırken yaşına uygun gerçek ile hayal gücü arasında bağ kurarak cevaplandırmak önemlidir. Çünkü okul öncesi dönemdeki çocuklar, “31 Aralık’ın yılın son günü olduğu ve yeni yıla girerken güzel şeyler olacağına inanmamız sebebiyle kutlamalarla yeni yılı karşıladığımız açıklanabilir.” Çam ağacının yılbaşını temsil eden sembolik bir araç olduğu, süslenmiş bir evde sevdiklerimiz ile birlikte eğlenceli şekilde yeni yılı karşılamamızın ve hediyeler alıp birbirimize vermemizin insanları mutlu ettiği anlatılabilir. Hediyelerin yılbaşı gecesine kadar alınıp çam ağacına konulması ve o geceye kadar beklenmesinin eskiden gelen bir gelenek olduğu ve o zamana kadar beklemenin, sabretmenin ve o heyecanın yaşanması açıklanabilir hatta bu süreç çocukla oyuna dönüştürüle bilinir. Özellikle okul öncesi dönem çocukları için bu açıklamalar, birlikte yeni yıl resmi çizerek hatta yeni yıl şarkısı öğrenilebilir.

Yetişkinler için yeni bir yıl demek yeni umutlar ve yeni hedefler demektir. Çocuklarımız için yeni yılda yapabilecekleriniz ise; onlarla daha fazla etkin vakit geçirmek, onları daha yakından keşfetmek, olumlu davranışlarına odaklanmak ve bunları dillendirmek, birlikte sosyal aktivitelere katılmak, çocuğunuza sorumluluk kazandıracak yaşına uygun görevler vermek en önemlisi çocuk diliyle konuşabilmektir. Siz ebeveynler kendinizi iyi hissettikçe, çocuğunuz da kendisini çok daha değerli hissedecektir.
     
Tüm dileklerimizin gerçekleşeceği sağlıklı huzurlu başarılı bolluk bereket ve bol kahkahalı mutlu yıllarımız olsun!

 

Şanslı Çocuklar Kreş ve Gündüz Bakımevi Kuruluş Müdürü - Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN