Bizi takip edin:


Özel Eymen Kreş ve Gündüz Bakımevi Kuruluş Müdürü Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı iki çocuk annesi Mine EMEN  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün Tanıtım Filmi'nde aynı zamanda ‘123 proje ile hedef 2023’ hedeflerini basına açıklarken rol alan öz güveni jest ve mimikleriyle herkesi şaşırtan ÇINAR’ın Annesi “Aynası iştir insanın lafa bakılmaz” diyerek  ebeveynlere ÖZGÜVEN ve ÖZ SAYGIYI geliştimek için 10 altın anahtar verdi.

 

1-Kabul edin onlar ÇOCUK DEĞİL!
Ebeveynler çocuklarının dünyaya gelmelerine katkı sağladıkları kuşkusuzdur ama unutmayınki onlarda biyolojik olarak sizin minyatürünüz gibi görünse de aslında özlük hakları olan bireyler. Onlara güvenin sorumluk verip başarı duygusunu tatmasına fırsat verin. Çocuklarınızın yapmakta zorlandığı işleri üzerlerine alarak onlara yardımcı olduklarını düşünürler. Bu yardım, "Yapamazsın.BAŞARAMAZSIN" mesajlarını verebilir, ki bu da çocuğun kendine olan öz saygısını azaltır. Çocukların bir işi başarmak için mücadeleye davet edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca çocuklara, problemlerini çözmek ve kendi yeteneklerini keşfetmek için fırsatlar da verilmelidir. Yardım istediklerinde, ilk olarak, o işin üstesinden gelebileceklerine onları inandırarak cesaretlendirmek gerekir. "Baş parmağını ilikten geçirirsen, daha kolay düğmeleyebilirsin".

 

2- Koşulsuz sevin
Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın tüm özellikleriyle ona değer verdiğinizi kabul ettiğinizi onaylayıp sevdiğinizi şartlar ne olursa olsun ailesi tarafından sevildiğini bilmek ister. Her anne ve baba elbette çocuğunu sever ama bazıları sevgilerini göstermeyebilir. Çocuğunuzu koşulsuz şartsız, yanlış bir şey yaptığında ya da başarısız olduğunda da sevin, ona her zaman destek olun.

 

3- Hayatlarının mimari olmalarını sağlayın
Her yeni beceri ve başarı, onun yetenekli olduğu düşüncesini kuvvetlendirmektedir. Ne kadar küçük olursa olsun her başarısı kabul edilmeli ve ona başarılı olacağı şeyler bulunmalıdır. Ayrıca ebeveynler, onlardan bazı şeyleri kendilerine öğretmelerini isteyebilirler. Yeni bir teknolojik cihazı kullanmayı öğrenin veya bir sihirbazlık numarasını öğretmesi istenebilir, buradaki mesaj açıktır: "Sen yeteneklisin." Bazı şeyleri yaparken onun yardımı istenebilir.


4- Ben dili kullanın
"Ben" mesajı önemlidir. Duygularınızın onun dünyasına değil onun belirli davranışlarına yönelik olduğudur."Sen başarısız bir çocuksun!" ya da "Sen beceremezsin!" yerine, "Sen böyle davrandığında, ben (kötü,başarısız,mutsuz) hissediyorum","Sen oyuncaklarını attığında kendimi sinirli hissediyorum. Buradaki mesaj, kişiliğe değil davranışa yöneliktir.5-Göz temasıyla ciddiye alarak dinleyin
Duyguları, gözlemleri ve algıladıkları dinlenmeye değerdir. O an her neyle uğraşıyorsanız bırakıp onunla göz hizasinda ve göz teması kurarak dikkatli ve kesintisiz dinleyin.

Empati kurarak dinleyen aileler, olayları daha çok onların gözünden görmeye başlamakta ve böylece  duygularına önem verildiğini anlamaktadır. İletişim kurarken, daima onlardan yüksekte olmamaya dikkat etmelisiniz Bu onun sadece kendini küçük hissetmesini sağlamakla kalmayacak aynı zamanda ebeveyn ve kendi arasında büyük bir mesafe olduğuna inanmasına da yol açacaktır. Her zaman onunla konuşurken, yanına çömelerek ya da oturarak ya da onu sizin seviyenize çıkararak göz kontağı kurularak konuşmalısınız. Bu daha yakın bir iletişimi sağlayacaktır. Onları ciddi bir şekilde dinlemeli, ne demek istediklerini anlamalı ve sonra ne söylemek istediğinizi anlatmalısınız.

 

6- Kendi sınırlarınızı çizin ve sizi modellemesi için sınırlarını korumayı öğretin
Hayatımızın neşe kolaylık ve ihtişam sunabilmesi için alanımızı ve kurallarımızı koymamız gerekir. Kurallarınızı kararlı ve açık şekilde tekrar etmekten kaçınmayın. Özel eşyalarına saygı göstermek anne-babalar, sıklıkla çocuklarına verdikleri oyuncakların ve kitapların kontrolünü elde tutarlar. Örneğin; bir eşyasının atılmasına, çocuktan çok ebeveynler karar verir. Oyuncakla oynama çağının geçtiğini düşündüğünüz halde, ona hala ve belki de yıllarca ihtiyacı olabilir. Bu nedenle eşyalarını atmadan önce ona sormalısınız.

7- Tercihlerine saygı duyun
Onun bireysel tercihlerini ve duygularını kabul etmelisiniz. Ebeveynler, çocukları için eğlenceli veya yararlı olan etkinlikleri önerebilirler. Fakat onu ön yargılı davranmaya zorlarlarsa, kendisinin yeterince iyi olmadığı mesajını alacaktır.

8-Tutarlı olun
Çelişkili mesajlar, ebeveynlerin sözleriyle başka, davranışlarıyla başka bir şeyi ifade ettiğinde ortaya çıkar. Dürüst ve ŞEFAF OLMALISINIZ. Kızarken, kızgın olmadığınızı söylememelisiniz. Rol model olunmalı, ona söylediğinizi siz de yapmalısınız. Fikir birlikteliklerinizi ifade etmeli ve verdiğiniz sözleri tutmalısınız. İstekleriniz ve kurallarınız açık olmalı, ne hissettiğinizi ya da ne düşündüğünüzü söylemelisiniz. Sözlerinizle vücut dilinizin birbirine uymasına dikkat etmelisiniz.

9-Varlıklarına saygı duyun
Herhangi bir konuda düşüncesini sormanız, onun duygularının, gözlemlerinin ve algılayışının değerli olduğunu düşünmesini sağlayacaktır. Partiye giderken ne giyeceğinizi ya da öğle yemeğinde ne yapabileceğinizi ona sorabilirsiniz. Tabii her zaman onunla aynı görüşte olmayabilirsiniz. Ama ona neden, onun görüşünden farklı bir karara vardığınızın sebeplerini açıklarsanız, düşüncelerinin tamamen faydasız olmadığını anlayabilecektir.

10-Her çocuk özeldir
Ebeveynler İçindeki gizli güçleri ve potansiyeli keşfetmeli ve onlara söylemelidir. Böyle yaparak duyarlı, şiirsel olan çocuğa yaratıcı olma ve kendini dile getirme fırsatı; yeni spor dallarının kapısını açma, kariyer ve moda fırsatı verilebilir.

Kendilerine öz  saygıyı geliştirme, üstesinden gelinemeyecek bir iş değildir. İki önemli parçası olduğu- sevgiyi ve yeteneğini hissettirme - akıldan çıkarılmamalıdır. Ve tabii ki, her iki duyguyu besleyecek şekilde davranılmalı ve konuşulmaya çalışılmalıdır. Ebeveynlerin mükemmel olamadıkları ve en iyisini yapamadıkları zamanlar vardır. Fakat en önemlisinin, bir çocuğun sevgiyi düzenli aralıklarla alması olduğu unutulmamalıdır.

Anaokulunuzun veya kreşinizin Antalya Kreşleri Rehberinde yer almasını istiyorsanız hemen

KREŞİNİZİ EKLEYİN